Neden Functional Movement Screen ?


(Fonksiyonel Hareket Değerlendirmesi )FMS Level-1 Egzersiz ProgramlamasıLevel-1’de hareket sistemine yeni bir bakış açısı kazanmaya başlanır. Motorun yeniden çalıştığı dönemdir. Levve-2 ‘de 1. Vitese geçmiş olursunuz. Amacınız 2-3-4. Viteslere geçmek olsa bile, eğer 1.vitesi atlarsanız motora zarar verirsiniz. Level-2 program tasarımının temelini oluşturur. Hareket disfonksiyonlarından yeterliliğe yumuşak geçiş yapmanızı sağlar.


Hareket profesyonelleri olarak eminiz ki bir çok antrenman stratejiniz var.


Peki size gelen danışanlarımızın bireysel yeterliliklerine göre neyi önceleyeceğimizi ve nasıl adapte edeceğimizi biliyor muyuz ?


Spor yaralanmalarının yüksek oranda spor salonlarında olduğunu biliyor muyuz ?


FMS Level -1, hareketi taramanın önemine ve hareketin sadece antrenmanlarımıza değil, günlük yaşamımıza nasıl katkıda bulunabileceğini detaylandırır.

Gerçekten kaliteli ve güvenli hareket ediyor muyuz ?

Yoksa var olan eksiklerin farkında değil miyiz?


Bu eğitimde sağlıklı ve fit olabilmek için egzersiz dünyası ile hareket paternleri arasındaki ilişkiyi keşfedeceksiniz.


Niçin FMS Level-1 ?


FMS sistemi birlikte çalıştığımız insanları hedeflerine ulaştırabilmek için en büyük fırsatımızın nerede olduğunu söyler. Ve daha da önemlisi 15 dk’da fikir sahibi olabilirsiniz. Hareket paternlerinin ilmini size sağlar. İlim sahibi insan üstün gelmeye başlar. Neyi niçin yaptığının farkına varır. İlim sahibi olmak ile yılların geçmesi bir değildir. Yıllarınız geçebilir ama taş üstüne taş koymamış olabilirsiniz. Bir havuzun için de suyun ilmine sahip olmadığınız için debelenip duruyor olabilirsiniz.


FMS sistemi yaştan bağımsız olarak günlük hayatta nasıl hareket ettiğinizi analiz eder. Hareket paternlerini mobilite ve stabilite açısından değerlendirir ve program dizayn ederken bunları göz önünde bulundurur.


FMS egzersiz programı dizayn ederken nasıl yardımcı olur ?


-Bireyin hareket paternlerinden hangisinin yüklenebileceğini ve geliştirebileceğini belirlediği gibi, hangilerinin ideal olmadığını, korunması ve yüklenmemesi gerektiğini belirler.


- Tahmin yoktur !


FMS değerlendirmesi sonunda size çalışanların sağlıklı bir şekilde amaçlarına ulaşabilmesi için güvenli ortam ve egzersiz programı tasarlayabileceksiniz.


FMS standart, uygun, taşınabilir ve güvenli bir sistemdir. Geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır.


2011-12 yıllarında ABD’nin önemli üniversitelerinden Duke’de bulunduğum zaman, K-lab( Spor Hekimliği Dünyasından önemli bir araştırma merkezidir ) sorumlu Dr.Butler, lab’da kurulu olan yaklaşık maliyeti 500 bin USD olan kameraları göstererek ‘’ FMS sistemi bu sistemle eşdeğer veriler vermektedir ‘’ demişti.


Biz FMS yaparken disfonksiyon ve ağrı bakıyoruz. Yüksek skor için bakmıyoruz.Elit sporculardan çok düşük skorlular var. En iyi atletler en iyi kompnasatuarlardır.


Bilimi rehber olarak kullanabilir. Bize her zaman doğru ve kesin cevap verecek diye bir durum yok. Bize bir spektrum verir, bakış açısı verir


Spor bilimlerindeki sorun şu ki, para olmadığı için çalışmalara bakıyorsunuz, 80-90 kişi ile çalışılmış ?


Ve sonuçlarına bakarak iyi/kötü diye karar veriyoruz. Sizce mantıklı mı ?


Bizler günlük hayatımızda araba almadan önce expert raporuna bakıyoruz, ya da belirli yaşta sağlığımız ile ilgili check-up’a giriyoruz.


Niçin ?


Çünkü ileride bizim sağlığımıza risk oluşturabilecek durumların önüne geçmek için.


Eğlence amaçlı spor yapan insan için bile herhangi bir sorundan dolayı spordan uzak kalmak ciddi derecede can sıkıcıdır.


Peki spora başlamadan önce, ya da yaparken, acaba ileride bize risk oluşturabilecek, başıma sorun çıkarabilecek durumlar ne diye bakıyor muyuz ?
Ya da spor salonunda çalıştığımız insanlara zarar vermediğimizden emin miyiz ?

Örneğin kalça rotasyon kısıtlılığı yapısal durumlardan kaynaklı birine, kalça üzerinde rotasyona zorladığınız zaman ileride deformasyon ve kalça problemlerinin gelişebileceğini biliyor muyuz.Bu sorumluluk kime ait ?
Ya da bir omzunda diğerine göre yük toleransı zayıf olan birinde yaptıracağımız simetrik yüklenmelerin beyninde tehdit oluşturacağı ve bu durumun omuzda problemi daha da büyütebileceğini hiç düşündük mü ?


Yoksa sosyal medyada gördüğümüz fantastik hareketleri mi takip ediyoruz.


Bize gerçekten fayda sağlayacak egzersizler neler, bizim yaralanma riskimizi düşürecek paternler neler, zayıf paternlerimiz neler, hangi paternlere hangi fonksyionel antrenmanları yaptırmalıyız ?
FMS-1 sizin hareket paternlerinizin kalitesini değerlendirir.


Hareket kabiliyetiniz vardır ancak bunu kullanabiliyor musunuz, yani motor kontrol becerinizi analiz eder.

En zayıf paterniniz yanı en büyük fırsatınız nerede olduğunu size gösterir.
Problemin mobilite mi yoksa stabilit/motor kontrol mü olduğu ortaya çıkarır.